Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek tanımlama bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız
Ortam İzleme Sistemi
BİLGİ GÜVENLİĞİ İÇİN EN TEMEL İHTİYAÇ ORTAM İZLEME SİSTEMİ (EMS)…

Ortam İzleme Sistemi


Veri merkezlerinden iyi bir performans elde edilmesi, veri merkezlerinin sağlıklı çalışması ile mümkün olur. Veri merkezlerinde yer alan rack kabinetlerin ve donanımlarının zarar görmesi şirketler için büyük risk ve kayıp demektir. Su baskını, nem, duman, yüksek ısı, hırsızlık, aşırı enerji tüketimi gibi nedenlerin fark edilip, kısa zamanda müdahale edilmesi büyük kayıpları önleyebilir. Kabin Ortam İzleme Sistemi (EMS-Environmental Monitoring System) verilerin saklandığı ve korunduğu veri merkezleri için pek çok tehdide karşı koruma sağlar.
 
Veri merkezlerinden Yatırım Getirisi elde etmek dikkatli tasarım ve uygulama anlamına gelir. Tasarım aşamalarında genellikle gözden kaçan zorluklardan biri, bir veri merkezinin ortamının detaylarına dikkat edilmesi gerektiğidir. Veri merkezinin soğuk tutulması gerekir, ancak aşırı soğutularak kaynakların israf edilmesi önlenmelidir. Kuru tutulması gerekir, ancak çok kuru olursa metal çerçeveler ve bileşenler statik elektrik oluşturabilir ve bu da elektronik cihazlara zarar verebilir.
 
Canovate Ortam İzleme Sistemi (EMS), veri merkezinizde ekipmanınızın performansını olumsuz yönde etkileyebilecek herhangi bir sorun olduğunda, sorunu tespit etmek ve sizi uyarmak için tasarlanmıştır.
 
Canovate Elektronik EMS Sistemi hareket sensörü, sıvı sensörü, duman sensörü, gaz sensörü, hava basıncı sensörü gibi sensör ve alarm sistemini içinde barındırır. Sıcaklık ve nem değişimlerinde, duman, titreşim, hareket, kapı zorlanması, su kaçakları, gaz ve kimyasal girişi, korozyon, hava basıncının artışı gibi durumları tespit eder, uyarır, önlem alınmasını sağlar; izler ve raporlar. Sistem, kullanımı kolay web tarayıcı ara yüzü ile gerçek zamanlı olarak görüntülenip takip edilebilir ve olası tehditler farklı yollar ile bildirilir. Herhangi bir arıza durumunda ortam izleme sistemleri e-mail, telefon araması, SMS ve cep telefonu uygulamaları üzerinden uyarılarını yapar.
Sıcaklık İzleme
Bir veri merkezi Ortam İzleme Sistemi demek, duvara monte bir termostat ile sıcaklık izlemesi yapmak demek değildir. Özellikle bir server odasında, Ortam İzleme Sistemi’nin sıcaklık dalgalanmalarını sistematik ve bütünsel bir şekilde tespit edebilmesi gerekir. Serverlar hızlı bir şekilde aşırı ısınabilir, bu durum işletmenizin veri kaybetmesine neden olabilir. Bunu engellemek için, server odalarındaki sıcaklığı izleme sisteminde server odalarının yanı sıra hava işleme giriş ve boşaltma deliklerine farklı yüksekliklerde birden çok sıcaklık sensörü kullanılır.
 
Sistemin sıcaklığını izlemek sistemin verimliliğini de izlemektir.
 
Nem İzleme
Sıcaklık gibi nem de bir veri merkezinin performansı için kritiktir ve nemin kontrol edilmesi yatırım getirisini gerçekleştirmek için önemlidir. Yüksek nem, temel bileşenlerin aşınmasına neden olabilir. Aynı zamanda nem seviyesi çok düşük olduğunda, metal bileşenler statik elektrik oluşturabilir; bu da bileşenlere zarar verebilir veya temizliğin yetersiz olduğu tozlu bir ortamda yangına neden olabilir. Hem bağıl hem de mutlak nemi izlemek için sunucu kabinlerinin hem içinde hem de dışında nem izleme gerçekleştirilmelidir.
 
Hava Akışı İzleme
Klima üniteleri ve klima santralleri veri merkezlerinde hava akışı oluşturur. Bununla birlikte bir veri merkezinin kabinlerinde tutarlı sıcaklıkları sağlamak için hava akışını hem giriş hem de boşaltma deliklerinde ve bunlardan uzakta izlemek önemlidir. Hava bir sıvı gibi hareket eder, özellikle de ekipmanın içinden geçerken bazı yerlerde girdaplar ve geri akışlar oluşturabilir. Bu ortamda havanın nasıl hareket ettiğini yönetmek, uygun sıcaklıkları korumanın kritik bir parçasıdır. Aynı zamanda hava basıncındaki değişiklikler bir veri merkezinin sıcak / soğuk koridor muhafazasını değiştirerek tüm sistemin dengesini bozabilir.
Canovate CAN-NANO-EMS ürünü hava akışını ve basıncını izlemek için tasarlanmıştır, veri merkezi yatırımınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlar.
 
Gerilim ve Güç İzleme
Elektrik arızaları ve elektrik kesintileri veri kaybına ve ekipmanın hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle çoğu veri merkezi ekipmanı kesintisiz bir güç kaynağı (UPS) ile çalıştırılır. Bununla birlikte, temel ekipman; sunucular, ağ ve depolama cihazları, bir UPS ile korunduğunda bile çoğu zaman soğutma sistemlerini korumaz. Bu durumda güçte bir kesinti olduğu zaman, serverların çalışmaya devam etmesine ancak soğutma sistemlerinin çalışmamasına neden olabilir; bunun sonucu olarak yıkıcı sonuçlara sahip bir sistem arızası oluşturabilir. Ayrıca güçteki değişiklikler; titreme ve ani voltaj yükselmeleri, ekipmana zarar verebilir. Sisteme gelen güç ve voltajın izlenmesi sistemin daha güvenli çalışmasını sağlar.
 
Duman Algılama
Veri merkezleri günümüz iş dünyasının pahalı ve kritik öneme sahip bileşenleridir ve iyi çalışmaları için hassas bir şekilde dengelenmiş bir sisteme ihtiyaç duyarlar. Yangın söndürme sistemleri ve duman algılama, modern bir veri merkezinin gerekli bileşenleridir. En iyi uygulama, Canovate CAN-NANO-EMS çözümü gibi personeli, ekipmana yönelik herhangi bir tehlikeye karşı mümkün olan en kısa sürede uyarabilecek bir izleme sistemini kullanmaktır.
 
Ek İzleme Özellikleri
Diğer izleme sistemlerine ek olarak Canovate CAN-NANO-EMS:
• Su kaçağı tespiti
• Güvenlik izleme
• Gaz ve kimyasal algılama
• Işık algılama
• Hareket algılama
• Titreşim izleme
• Kapı kilidi gibi sensörlere de sahiptir.
 
Canovate Elektronik Veri Merkezi Ortam İzleme Sistemleri aynı zamanda uçtan uca kullanılabilme, kullanıcı yönetimi, çevrimiçi görüntüleme sistemi, kabinet yönetimi, soğutma sistemi yönetimi, enerji yönetimi çözümleri ile tam koruma sağlar.
Canovate Elektronik gelişmiş ve kusursuz denetim sağlayan Kabin Ortam İzleme Sistemi ile veri merkezlerinin tam güvenliği ve koruması için yanınızda.
Ortam İzleme Sistemi