Sitemizi ve deneyiminizi geliştirmek için tanımlama bilgilerini kullanıyoruz. Sitemizi kullanmaya devam ederek tanımlama bilgisi politikamızı kabul etmiş sayılırsınız
Patch Cordlar

Patch Cordlar


Fiber Patch Cord’lar konnektörlerin her iki ucunda sonlanan fiber optik kablolardır. Yüksek hızlara ihtiyaç olan ağlar çoğaldıkça, telekomünikasyon ve veri iletişimini kapsayan uygulamalarda Fiber Patch Cord kullanımı tercih edilmektedir. Patch cord'lar genellikle fiber optik dağıtım çatıları (ODF - Optical Distribution Frame) ile fiber optik ekipmanlar arasında hızlı bir şekilde optik link kurmada kullanılırlar, güçlü bir optik ağın temelini oluştururlar. Fiber patch kablo veya optik jumper olarak adlandırılan Fiber Patch Cord’lar uzunluklarına ve fiberin tipine göre (SMF, MMF) birçok çeşide ayrılırlar.
 
Canovate ST, FC, SC, LC, E2000 ve MTP (Multi-fiber Termination Push On /Yüksek Yoğunluklu Çoklu Fiber Konnektör), MPO (Multi-Fiber Push-On/Çok Fiberli Konnektör) ve sahada kurulabilir konnektörler dahil olmak üzere tüm ana konnektör türlerinde Fiber Patch Cord’lar sağlar.
 
Yaygın Bağlantı Kablosu Sınıflandırmaları

Fiber optik kablolamanın uygulandığı geniş kullanım yelpazesi nedeniyle farklı türleri olan Patch Cord’lar mesafeye, çekirdeklerindeki fiber tellerin sayısına, korumalarına ve güçlerine göre belirlenirler.

Uzun ve Kısa Mesafeli İletimler:

Uzun mesafeli iletimler için tek modlu fiber tercih edilir. Çok modlu fiberler ise kısa mesafelerde tercih edilir.

Tekli, Çiftli ve Tekli Çift Yönlü Fiber Patch Cord’lar:

Tekli (basit) ve çiftli Patch Cord kablonun içindeki bir veya iki fiber sayısını ifade eder. Tekli (Basit) Patch Cord’ların özünde tek bir optik fiber bulunur. Bu verilerin tek bir yönde aktarılmasına olanak tanır ve genellikle trafik rölelerinde, havaalanı monitörlerinde ve iki yönlü iletişim gerektirmeyen diğer uygulamalarda kullanılır.

Çiftli Patch Cord’lar mekanik olarak bağlanmış iki tek yönlü kordondur. Bu yapı iki yönlü iletişime izin verir; bir kordon yukarı akış aktarımına, diğeri aşağı akış aktarımına izin verir.
Tekli çift yönlü fiber patch cord tek bir fiber çekirdekten iki yönlü veri akışına izin verir. Teknoloji, iki dalga boyundaki ışığın tel içinde zıt yönlerde hareket etmesine izin verir.
Canovate Patch Cord’ları tek veya çok modlu, tek veya çiftli, tüm standart konnektörlerle ve çeşitli türler ile renklerde farklı seçeneklere sahiptir.

ST (Straight Tip / Düz Uç) Patch Cord’lar: Yuvarlak şeklindedir ve Tak-çevir yaylı mekanizmasına sahiptir.  

FC (Fixed Connector / Sabit Konnektör) Patch Cord’lar: Yuvarlak şeklindedir ve vidalı sabitleme mekanizmasına sahiptir.

SC (Subscriber Connector veya Square Connector ya da Standard Connector / Abone Konnektörü, Kare Konnektör veya Standart Konnektör gibi adlarla bilinir) Patch Cord’lar: Tak-çıkar yaylı mekanizmasına sahiptir.

E2000 Patch Cord’lar: Bağlantı koptuğunda otomatik olarak kapanan yaylı bir deklanşörü ile fiberi toza ve hasara karşı korur. FTTH ve DWDM projelerinde fiber kablolama yapmak için idealdirler.

LC (Lucent Connector veya Little Connector ya da Local Connector / Açık Konnektör veya Küçük Konnektör ya da Yerel Konnektör gibi adlarla bilinir) Patch Cord’lar: İnce ve ufaktırlar. LC konnektörleri tozu dışarıda tutmak ve fiber optiği hasardan korumak için bir tutma tırnağına sahiptir. LC konnektörlerinin az yer kaplaması onu ideal bir çözüm haline getirir.
 
Patch Cord’ların performansı ve güvenirliliği çok önemlidir. Fiber Patch Cord seçerken fiber kablo türüne (SMF/MMF), iletim türüne (tek yönlü veya çift yönlü), ceket tipine (PVC/LSZH), konnektör tipine (LC/SC/ST vb) ve parlatma tipine (PC/APC/UPC) dikkat edilmelidir. Single mod fiberler (OS1- OS2) sarı renkli; multimod fiberler (OM1-OM2) turuncu renkli; OM3 aqua, OM4 violet-menekşe ve OM5 fiberler yeşil renklidir. Single mod fiber patch kablolar (SMF) sinyalleri çok daha yüksek hızlarda taşıyabilir bu nedenle yüksek veri hızları veya uzun mesafe iletimi için idealdir. Multimodlu fiber patch kablolar (MMF) birden fazla iletim modunu taşıyabilir, bina içi kısa mesafe uygulamalarında kullanılır.
 
Güvenilirlik, uyarlanabilirlik ve gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip fiber patch kablolar ideal seçimdir.
Daha güçlü optik bir ağ kurmanız için Canovate Elektronik olarak SC Patch Cord, LC Patch Cord, FC Patch Cord, ST Patch Cord, E2000 Patch Cord’larımız ya da ihtiyacınıza özel Fiber Patch Cord üretimimiz ile yanınızdayız…
Patch Cordlar